Co tracimy gdy się boimy ? Bój się, a strach się pojawi

Jak myślimy o problemach ekonomicznych
9 sierpnia 2017
Zwolnij – szkoda życia!
9 sierpnia 2017

CO TRACIMY GDY SIĘ BOIMY?

Lester Levenson często powtarzał : Bój się, a strach się pojawi. Oznacza to, że nie ważne jak duży czy mały jest nasz strach i lęk, to samo myślenie i utrzymywanie go w naszej świadomości prowadzi do jego manifestacji.

Kiedy czegoś nie lubisz, nie chcesz doświadczyć lub czemuś się opierasz to tym samym przyciągasz to do swojego życia. A później zastanawiamy się : Dlaczego to mi się przytrafiło, przecież tego nie chciałem? Stań się świadomy sposobu w jaki myślisz. Przestań koncertować się na tym czego nie chcesz i nie lubisz!

Czy kiedykolwiek pomyślałeś:

Nie chcę być taki jak ojciec. Nie chcę doświadczać już strachu i lęku. Mam nadzieję, że nie będę tam sam. Mam nadzieję, że mi się to nie przytrafi. Mam nadzieję, że nie popełnię tego błędu co on. Mam nadzieję, że nie stracę pieniędzy w tej inwestycji.

Teraz usuniemy słowo „nie” ponieważ nasz umysł go nie widzi i zobacz co teraz wychodzi.

Chcę być taki jak ojciec. Chcę doświadczać strachu i lęku. Mam nadzieję, że będę tam sam. Mam nadzieję, że mi się to przytrafi. Mam nadzieję, że popełnię ten błąd co on. Mam nadzieję, że stracę pieniądze w tej inwestycji.

Czy teraz rozumiesz dlaczego otrzymujesz to czego nie chcesz i nie lubisz?

Tak samo jest z nauką jazdy samochodem, czytasz i słuchasz o tym jak prowadzić samochód i jak zachować się na drodze. Jednak tak naprawdę nie wiesz jak to jest prowadzić samochód dopóki tego nie zrobisz.

Pomyśl o dowolnej rzeczy, której się lękasz. Tak naprawdę to czego się obawiasz, nie istnieje. Psychiatra Antoni Kępiński pisał: ” Człowiek boi się chaosu, tego co w nim drzemie.Więcej boi się tworów umysłu niż konkretnej rzeczywistości”. Najczęściej bywa tak, że to co nas stresuje, wydaję się być szansą dla innych. Strach i lęk są zatem zawsze subiektywne. Sytuacje, które powodują strach, często okazują się zupełnie niegroźne. Tylko mózg emocjonalny, który pamięta 100% tego co czujemy i właśnie do tego dopasowuje wcześniejsze doświadczenia. Zjawisko to w psychologii nazywane jest efektem potwierdzenia. Paradoksalnie bardziej boimy się tego, czego możemy dokonać niż tego co jest poza naszym zasięgiem.

Jak sobie zatem poradzić z lękiem? Najłatwiej żyć tu i teraz. Przyszłość jest dziś, nie ma jutra- jak mawia Daniel Carnegie. Najlepiej przygotujemy się do jutra, koncetrując całą uwagę i energię na tym co mamy do zrobienia dzisiaj. Dzisiejsze zamartwianie nie zapobiegnie przecież jutrzejszym kłopotom.Tylko dziś możemy się uratować.

Magdalena Melerowicz - coach kariery, trener, doradca zawodowy