Site icon Katowice – strukturalab.pl

Doradztwo zawodowe czy coaching kariery? Co wybrać?

Doradztwo zawodowe czy coaching kariery? Co wybrać?

Czujesz, że potrzebujesz zmiany w obszarze zawodowym? Poszukujesz kogoś, kto mógłby Ci pomóc rozwiązać dylematy. Zastanawiasz się czy powinien to być doradca zawodowy czy coach kariery?

Odpowiadam – to zależy. Jeden i drugi ma do tego kompetencje, ale pytanie czego Ty na ten moment potrzebujesz?

Zawsze  powtarzam swoim Klientom, że coaching  w tym również coaching kariery, podobnie jak doradztwo zawodowe, opiera się głównie na rozmowie. Nie są to jednak zwykłe pogaduszki przy kawie.

Tak czy inaczej w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić  różnicę między doradztwem zawodowym a coachingiem kariery.To zaczynamy.

Coaching kariery

Coaching kariery jest procesem skoncentrowanym na celach Klienta związanych z jego życiem zawodowym w oparciu o  wartości, potrzeby i umiejętności  Klienta. Pozwala obiektywnie ocenić obecną sytuację zawodową a przy tym wskazać możliwości i zagrożenia w kreowaniu przyszłości zawodowej Klienta.

Coach wierzy, że Klient jest z natury kreatywny i pełen pomysłów. W związku z tym jego zadaniem jest wydobycie zasobów i potencjału, które Klient już ma. Robi to po to, by stworzyć nową, szerszą perspektywę życiową (w tym przypadku ze szczególnym uwzględnieniem tej zawodowej) często osadzoną w kontekście: nawyków, diety, środowiska w którym funkcjonuje itp. (w tym przypadku ze szczególnym uwzględnieniem tej zawodowej).

Coach nie zaleca swojemu Klientowi konkretnych rozwiązań. Nie powinien również opiniować czy recenzować działań podejmowanych przez Klienta. Może jedynie  kwestionować  jego odpowiedzi i podejmować z nim dyskusję. Klient sam odkrywa najlepsze dla siebie opcje. Ta forma pracy charakteryzuje się wysoką skutecznością, ponieważ decyzje odnośnie działań, które chce podjąć Klient, wychodzą od niego samego. A dzięki temu są szybko wcielane w życie.

Najczęściej praktykuje się odbycie od 7 do 9 sesji, określanych jako proces coachingowy.

Doradztwo zawodowe

Zasadniczą różnicą między doradztwem zawodowym a coachingiem kariery jest fakt, że doradca ma możliwość doradzać Klientowi.Może sugerować konkretne rozwiązania, dzielić się swoim  doświadczeniem i dobrymi praktykami. Zwykle też ma szeroką wiedzę na temat aktualnych trendów na rynku pracy, poszczególnych branż.W związku z tym  jest w stanie wskazać konkretne zawody i stanowiska, na które Klient może aplikować.

W doradztwie stosuje się też różnego rodzaju narzędzia takie jak: testy kompetencji i inne służące do chociażby oszacowania poziomu samooceny, określenia mocnych stron i zasobów. Doradca zawodowy powinien umieć przybliżyć nam charakter branży, którą jesteśmy zainteresowani. Dodatkowo w razie potrzeby doradca zawodowy jest w stanie przygotować Klienta do rozmowy rekrutacyjnej albo zweryfikować dokumenty aplikacyjne Klienta, udzielając konkretnych wskazówek w tych obszarach.

Ilość spotkań z doradcą zawodowym zależna jest od indywidualnych potrzeb Klienta.

Do kogo więc najlepiej się udać? Niestety  nie dam Ci  tutaj jednej, dobrej odpowiedzi. To Ty musisz zdecydować. Jak zawsze u mnie 🙂

Reasumując doradca, trochę jak instruktor jazdy, siedzi obok Ciebie na fotelu i mówi Ci gdzie masz jechać, w którym kierunku, na co uważać, jakiej trasy warto unikać. Sugeruje żeby przyspieszyć albo zwolnić, prosi o sprawdzenie stanu poziomu oleju:)

Coach jedzie na tylnym siedzeniu i pyta: Jaki znak przegapiłeś? Jak Ci się prowadzi? Czy to jest auto o którym marzyłeś? Czy  taka prędkość jest odpowiednia? Gdzie Cię prowadzi ta droga? Co  jest u celu? To Klient wybiera drogę, więc coach nie mówi gdzie ma jechać.

Częścią wspólną dla doradcy zawodowego  i coacha kariery  jest na pewno nawiązanie jakościowej relacji, pełnej zaufania,  z szacunkiem i miłością do Klienta.

W obu przypadkach odpowiedzialność za podjęcie decyzji i działań spoczywa w rękach Klienta.