Doradztwo zawodowe czy coaching kariery? Co wybrać?

wojny terapeutyczne
Wojny terapeutyczne.
15 stycznia 2020
Psychoterapia par Katowice i Mikołów – pomożemy Wam odbudować wartościową relację.
4 marca 2022

Doradztwo zawodowe czy coaching kariery? Co wybrać?

Doradztwo zawodowe czy coaching kariery? Co wybrać?

Czujesz, że potrzebujesz zmiany w obszarze zawodowym? Poszukujesz kogoś, kto mógłby Ci rozwiązać Twoje zawodowe dylematy. Zastanawiasz się czy powinien to być doradca zawodowy czy coach kariery?

Odpowiadam - to zależy:) Jeden i drugi ma do tego kompetencje, ale pytanie czego Ty na ten moment potrzebujesz? Zawsze powtarzam swoim Klientom, że coaching w tym również coaching kariery, podobnie jak doradztwo zawodowe, opiera się głównie na rozmowie. Nie są to jednak zwykłe pogaduszki przy kawie:) Tak czy inaczej w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić różnicę między doradztwem zawodowym a coachingiem kariery. Zaczniemy od coachingu kariery.

COACHING KARIERY

Coaching kariery jest procesem skoncentrowanym na celach Klienta związanych z jego życiem zawodowym w oparciu o wartości, potrzeby i umiejętności Klienta. Proces coachingu kariery pozwala obiektywnie ocenić obecną sytuację zawodową, a przy tym wskazać możliwości i zagrożenia w kreowaniu przyszłości zawodowej Klienta. Coach wierzy, że Klient jest z natury kreatywny i pełen pomysłów. W związku z tym jego zadaniem jest wydobycie zasobów i potencjału, który Klient już ma. Robi to po to, by stworzyć nową, szerszą perspektywę życiową (w tym przypadku ze szczególnym uwzględnieniem tej zawodowej) często osadzoną w kontekście: nawyków, diety, środowiska w którym funkcjonuje itp. Coach nie zaleca swojemu Klientowi konkretnych rozwiązań. Nie powinien również opiniować czy recenzować działań podejmowanych przez Klienta. Może jedynie kwestionować jego odpowiedzi i podejmować z nim dyskusję. Klient sam odkrywa najlepsze dla siebie opcje. Ta forma pracy charakteryzuje się wysoką skutecznością, ponieważ decyzje odnośnie działań, które chce podjąć Klient wychodzą od niego samego i najczęściej są szybko wcielane w życie. Najczęściej praktykuje się odbycie od 7 do 9 sesji, określanych jako proces coachingowy.

DORADZTWO ZAWODOWE

Zasadniczą różnicą między doradztwem zawodowym a coachingiem kariery jest fakt, że doradca ma możliwość doradzać :) Klientowi, sugerować konkretne rozwiązania, dzielić się swoim doświadczeniem, dobrymi praktykami. Zwykle też ma szeroką wiedzę na temat aktualnych trendów na rynku pracy, poszczególnych branż, a więc jest w stanie wskazać konkretne zawody i stanowiska, na które Klient może aplikować. W doradztwie stosuje się też różnego rodzaju narzędzia takie jak: testy kompetencji i inne służące do chociażby szacowania poziomu samooceny, określenia mocnych stron i zasobów. Doradca zawodowy powinien umieć przybliżyć nam charakter branży, którą jesteśmy zainteresowani. Dodatkowo w razie potrzeby doradca zawodowy jest w stanie przygotować Klienta do rozmowy rekrutacyjnej albo zweryfikować dokumenty aplikacyjne Klienta, udzielając konkretnych wskazówek w tych obszarach. Ilość spotkań z doradcą zawodowym zależna jest od indywidualnych potrzeb Klienta. Zwykle jednak wystarczy od 3 do 5, aby przepracować wszystkie zdiagnozowane problemy.

Reasumując doradca, trochę jak instruktor jazdy, siedzi obok Ciebie na fotelu i mówi Ci gdzie masz jechać, w którym kierunku, na co uważać, jakiej trasy warto unikać,  sugeruje żeby przyspieszyć albo zwolnić, poprosi o sprawdzenie stanu poziomu oleju:) Coach, bardziej jak towarzysz podróży, jedzie na tylnym siedzeniu i pyta: Jaki znak przegapiłeś? Jak Ci się prowadzi? Czy to jest auto o którym marzyłeś? Czy  taka prędkość jest odpowiednia? Gdzie Cię prowadzi ta droga? Co  jest u celu? To Klient wybiera drogę, więc coach nie mówi gdzie ma jechać

Mam nadzieję, że ten przykład do Ciebie przemawia i chociaż trochę rozwiewa wątpliwości z czyich usług powinieneś skorzystać:)

Tym, co łączy doradcę zawodowego i coacha kariery  jest na pewno nawiązanie  jakościowej relacji, pełnej zaufania,  z szacunkiem i miłością do Klienta. W obu przypadkach odpowiedzialność za podjęcie decyzji i działań spoczywa w rękach Klienta.

Magdalena Melerowicz - doradca zawodowy, coach, trener, konsultant