Site icon Katowice – strukturalab.pl

Superwizja

superwizja

superwizja

Superwizja

Superwizja

Superwizja jest metodą wykorzystywaną w psychoterapii oraz innych dyscyplinach związanych z opieką zdrowotną. Polega na regularnych spotkaniach psychoterapeuty z innym – zazwyczaj bardziej doświadczonym specjalistą (superwizorem) w przypadku superwizji indywidualnej lub z grupą innych terapeutów którą prowadzi doświadczony terapeuta w przypadku superwizji grupowej. Głównym celem superwizji jest wsparcie terapeuty w przyjrzeniu się jego własnemu doświadczeniu w pracy z pacjentem.

Superwizję można również opisać jako wzajemną wymianę doświadczeń, zastanawianie się nad źródłami trudności, szukanie nowych rozwiązań, odreagowywanie niektórych uczuć. Uczestnicząc w superwizji terapeuta ma możliwość okryć przed sobą obszary własnego JA, które wcześniej były dla niego nie znane.

W sytuacji „zatopienia” w relacji terapeutycznej trudno dostrzec coś co dla innych wydaje się oczywiste, dlatego tak ważne jest poddawanie swojej pracy superwizji.


Korzyści z superwizji:


Forma rozwoju jaką jest superwizja daje liczne korzyści zarówno osobiste jak i zawodowe. Jakość relacji jaką terapeuta tworzy z pacjentem zależy nie tylko od jego kompetencji ale przede wszystkim od tego kim jest (jaką ma osobowość). Poprzez superwizję psychoterapeuta uświadamia sobie własne ograniczenia i uczy się z nimi obchodzić. Superwizja jest również formą społecznej kontroli jakości pracy terapeuty.

Otto Kernberg podkreśla konieczność łączenia w superwizji nauczania z ocenianiem, teorii oraz intuicyjnego rozumienia całości, informacji, uczciwej komunikacji, oraz świadomości wzajemnego procesu równoległego.


Istnieją dwie podstawowe metody superwizji: indywidualna oraz grupowa.


W Labolatorium Psychoterapii STRUKTURA prowadzone są cykliczne superwizje grupowe.

W celu zapisania się na spotkanie superwizyjne skontaktuj się z nami