Jakie przekonanie, takie zachowanie

Czy są złe emocje ?
9 sierpnia 2017
Posiadasz pieniądze czy one posiadają ciebie?
9 sierpnia 2017

Jakie przekonanie, takie zachowanie.

Czym są przekonania? Przekonania to taki zestaw prawd, w które wierzymy właściwie bezgranicznie. To właśnie przekonania determinują to, w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat, a co więcej jak zachowujemy się w obliczu konkretnych sytuacji i osób. Ponadto kierują wyborami jakich dokonujemy w życiu. Nabywamy je w wyniku m.in. własnych doświadczeń z przeszłości bądź tego co jest nam wpajane przez rodzinę, otoczenie, media, programowanie społeczne.

Właściwie już od najmłodszych lat słyszymy od rodziców, nauczycieli, przyjaciół i innych, nam różne rzeczy na temat nas samych i świata. Można powiedzieć, że niejako „kupujemy” przekonania innych. Niestety często wbrew doświadczeniom życiowym i zdrowemu rozsądkowi jesteśmy im wierni zamiast sprawdzić, co jest  dla nas dobre.

Dobrym przykładem będzie tu szkoła. Raz usłyszysz, że jesteś dobry z języka polskiego, a nie matematyki, prawdopodobnie już zawsze będziesz myślał, że nie należysz do grona  ”ścisłych umysłów”. I nie ważne, że tak nie jest, ale będziesz w to wierzył.

Wybrałam ten przykład, bo dotyczy on mojej osoby.
Przez większość życia myślałam, że nie nadaję się do niczego co ma związek z matematyką, I tak do czasu studiów i egzaminu ze statystyki z którym całkiem nieźle sobie poradziłam wbrew temu, że przyklejono mi „łatkę humanistki”.

Przytoczyłam ten przykład, aby pokazać Wam mechanizm zmiany przekonań, oraz rezultaty, jakie są konsekwencją tak ograniczającego myślenia.

Dziś różnica dla mnie jest taka, że wiem co wpływało na takie, a nie inne moje myślenie. Z góry zakładałam , że się po prostu do tego nie nadaję. Nieustająco towarzyszył mi lęk i obawa przed porażką. Już na początku zajęć startowałam z pozycji kogoś „ gorszego”.

W zależności od przekonań na swój temat w które wierzymy, budujemy pozycję startową, tym samym mocno się ograniczając. Warto się w tym miejscu zatrzymać i „ prześwietlić” sytuację, jasno określić, które z Twoich przekonań nie mają pozytywnego wpływu na Twoje życie. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, takich chociażby jak:

  • Czy konkretny pogląd jest przydatny w osiąganiu wyznaczonych przeze mnie celów?
  • Czy konkretny pogląd jest oparty na faktach, czy jest jedynie niepopartą niczym ideą?
  • Co się stanie jak będę się kierował tym przekonaniem? Jakie mogą być rezultaty takiego zachowania
  • Co sprawia, że czuję się gorszy?

To co najbardziej blokuje nasz rozwój osobisty, postrzeganie innych ludzi, nas samych i otaczającego nas świata to nic innego jak przekonania. Nie możemy przez to doświadczać wielu rzeczy- otworzyć się na nowe i nieznane.
Ograniczając się w ten sposób zamykamy sobie drogę do przeżywania w wielu obszarach naszego życia.

Jednym z najprostszych sposobów na pokonanie negatywnych przekonań jest ich zamiana na pozytywne.
Nie należy się ich pozbywać, bo szybko nasz mózg może je zastąpić nowymi.Kluczem jest świadomość.
Jeśli chcesz spowodować pozytywne zmiany w swoim życiu zawodowym , osobistym, relacjach z innymi ludżmi , musisz zacząć o zmiany swoich zachowań i przyzwyczajeń, a przede wszystkim przekonań.

Masz niepowtarzalną szansę odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Magdalena Melerowicz - coach kariery, trener, doradca zawodowy