Superwizja psychoterapii Katowice


Superwizja psychoterapii - czym jest?

Superwizja w psychoterapii to metoda z której korzystają specjaliści pracujący z drugim człowiekiem np. psychoterapeuci, ale nie tylko. Superwizją powinni być również objęci: pracownicy socjalni, asystenci rodziny, pracownicy ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków adopcyjnych, lekarze oraz pielęgniarki. Superwizja może przynieść wymierne korzyści właściwie w każdym zawodzie. A szczególnie w tych, w których jesteśmy wystawieni na działanie intensywnego, emocjonalnego kontaktu z drugim człowiekiem i w efekcie, często z bardzo trudnymi emocjami.

Jak wygląda superwizja psychoterapii w praktyce ?

W praktyce superwizja psychoterapii polega na regularnych spotkaniach psychoterapeuty (lub innego specjalisty) z innym, często bardziej doświadczonym psychoterapeutą. Można ją potraktować jako formę konsultowania własnej pracy z pacjentem w ramach ustrukturyzowanej dyskusji. Dzięki superwizji psychoterapeuta ma szansę przyjrzenia się sobie – tego co się z nim dzieje – w kontakcie z pacjentem/klientem. Superwizor – jako obiektywny obserwator z zewnątrz – przygląda się danej relacji i zwraca uwagę superwizantowi na obszary, których być może on sam nie dostrzega w pacjencie/kliencie, w sobie oraz w relacji terapeutycznej. Przede wszystkim w procesie superwizji psychoterapeuta ma szansę poradzić sobie z trudnymi emocjami. Pokonać opór w terapii, uwolnić się z różnego rodzaju identyfikacji, które utrudniają pracę terapeutyczną.

Jakie jeszcze funkcje może pełnić superwizja psychoterapii?

Superwizja pełni również bardzo ważną rolę szkoleniowo-rozwojową. Dzięki omawianiu z superwizorem różnych aspektów własnej pracy superwizant zauważa obszary w których powinien się rozwijać. Rozmowa o swojej pracy niewątpliwie wpływa, na zwiększenie samoświadomości zawodowej. A co za tym idzie, podwyższenie jakości świadczonych przez niego usług zdrowotnych.

W końcu superwizja może zapobiec wielu błędom oraz ewentualnym nadużyciom ze strony psychoterapeuty. Superwizor może w porę zwrócić terapeucie uwagę na narastające błędy i naginanie granic w jego pracy. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że superwizja przeciwdziała również wypaleniu zawodowemu i redukuje stres.

Zgodnie z kodeksem etyki pracy psychoterapeuty, każdy wykonujący ten zawód powinien poddawać swoją pracę regularnej superwizji.

Jaką formę może przybrać superwizja psychoterapii?

Superwizja może przyjmować formę indywidualną – praca jednego terapeuty z jednym superwizorem lub grupową – gdzie grupa terapeutów reaguje na to, co mówi ich kolega.

W praktyce superwizja polega na omawianiu swojej pracy terapeutycznej z danym klientem. Psychoterapeuta opowiada (oczywiście anonimowo) o swoim pacjencie: podaje pewne dane biograficzne, dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, jakie ma w pracy z nim trudności itd. Superwizor lub grupa i superwizor (w przypadku superwizji grupowej) dzielą się z nim swoimi spostrzeżeniami. Zwracają jego uwagę na aspekty, które być może pomija lub ich nie zauważa. Dzięki temu terapeuta ma szansę zobaczyć pełniejszy obraz. Podsumowując, superwizja jest korzystna zarówno dla pacjenta, jak również dla terapeuty.

Kim jest superwizor?

Superwizor to zazwyczaj bardziej doświadczony psychoterapeuta, który ukończył szkolenie w zakresie psychoterapii. Ma za sobą kilka dobrych lat praktyki, dużą liczbę godzin własnej superwizji oraz uzyskał certyfikat psychoterapeuty i realizuje tzw. ścieżkę superwizyjną (superwizor aplikant) lub uzyskał certyfikat superwizora.

Można powiedzieć, że pełni rolę mentora – to swego rodzaju nauczyciel, który z dystansu dostrzega trudności swojego „ucznia" (superwizanta). Bardzo istotne jest, aby łączyła ich dobra relacja oparta na zaufaniu i życzliwości. Tylko w takiej atmosferze superwizant nie będzie miał oporów w mówieniu o trudnych aspektach swojej pracy.


Superwizor:

dr Daniel Melerowicz – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Certyfikat Nr 154 PTPPd - Lista Certyfikowanych Psychoterapeutów PTPPd., oraz superwizor. Ukończył całościowe szkolenie w zakresie profesjonalnej psychoterapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Superwizor w szkoleniu pod kierunkiem pani Patrycji Staniszewskiej - certyfikowanego superwizora PTPPd. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa psychoterapii Psychodynamicznej. Więcej na temat superwizora znajdziecie tutaj