Konsultacja seksuologiczna

Seksuolog Katowice. Myśl o spotkaniu z seksuologiem może wzbudzać poczucie wstydu, często też rodzi się  obawa przed byciem negatywnie ocenionym. Mimo często nieprzyjemnych emocji czy wyobrażeń na temat takiej konsultacji, warto pamiętać o tym, że problem niestety raczej sam się nie rozwiąże. W naszym ośrodku zapewniamy bezpieczną przestrzeń i neutralną postawę terapeuty. Ponadto informacje, którymi dzielimy się podczas spotkania są objęte tajemnicą zawodową.

Jak wygląda pierwsza wizyta-seksuolog Katowice?

Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza wywiad – zbiera wszystkie informacje niezbędne do zidentyfikowania i zrozumienia podłoża i charakteru problemu. Pytania, które się pojawią są związane z historią i stylem naszego życia, stanem zdrowia, relacjami społecznymi, tożsamością seksualną, tożsamością płciową, doświadczeniami i preferencjami seksualnymi.

Rezultatem konsultacji jest przedstawienie problemu w rozumieniu aktualnej wiedzy psychologicznej, seksuologicznej lub medycznej oraz zaproponowanie leczenia, które może obejmować psychoterapię indywidualną lub psychoterapię par. W niektórych przypadkach efektem konsultacji jest także skierowanie do lekarza specjalisty.

Konsultacje seksuologiczne mogą również przybrać formę doraźnego, interwencyjnego wsparcia dla osób, które przeżywają trudności w swoim życiu seksualnym.

Przyczyny zaburzeń funkcji seksualnych

Coraz więcej osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn cierpi na zaburzenia funkcji seksualnych. Stres czy problemy rodzinne mogą być ich przyczyną, ale i konsekwencją. Niestety takie dysfunkcje wpływają bardzo negatywnie na wiele aspektów życia. Mogą być one spowodowane także czynnikami fizjologicznymi, społecznymi, kulturowymi, a nawet psychicznymi czy psychosomatycznymi. Dlatego tak ważne jest leczenie.

Dysfunkcje seksualne obejmują wszelkie przejawy stanów patologicznych, związanych z niezdolnościami do uczestnictwa w interakcjach, ale również fobie czy problemy z odczuwaniem przyjemności. Wbrew pozorom takie zaburzenia są częste i absolutnie nie należy ich się wstydzić.

Z seksuologiem warto omówić takie kwestie jak:

przedwczesny wytrysk

brak popędu bądź nadmiernie duże libido

ból podczas penetracji czy problemy z własną tożsamością płciową

doświadczanie trudności w relacji codziennej i/lub intymnej z partnerem

brak przyjemności i satysfakcji z pożycia seksualnego

brak akceptacji lub niepewność co do własnej tożsamości płciowej i seksualnej

ból podczas stosunku

brak orgazmu

kompulsywna masturbacja

zaburzenia erekcji

zaburzenia reakcji genitalnych u kobiet: suchość pochwy lub pochwica (mimowolny skurcz mięśni pochwy uniemożliwiający stosunek)

Przyczyn może być naprawdę wiele. Na pewno warto szukać pomocy po to, by znów móc cieszyć się seksem i poczuć się spełnionym, a przy tym jednocześnie zaakceptować siebie.

Dostosowanie terapii do występującego problemu

Poznanie przez psychoterapeutę seksuologa źródła problemu, pozwala na wprowadzenie najlepszych sposobów leczenia. Oczywiście zależy to także od siły i stopnia, w jakich występują. Bardzo dużą rolę odgrywa nie tylko seksuolog, ale przede wszystkim pacjent, który musi uświadomić sobie, że cierpi na zaburzenia seksualne. Powinien on być szczery ze specjalistą, bo tylko wtedy terapia może przynieść najlepsze efekty. Pacjent zaczyna rozumieć system myśli, przekonań i stereotypów, które są źródłem zaburzeń.

Leczenie zaburzeń seksualnych par 

Jedne z najczęściej spotykanych zaburzeń w przypadku konsultacji seksuologicznej par są: problem z brakiem erekcji i ból przy stosunku. Ta sytuacja dotyczy naprawdę wielu związków. Z kolei brak pożycia powoduje frustrację. To odpowiedni moment, by pomyśleć o terapii par. W tym przypadku seksuolog często wybiera leczenie oparte na ekspozycji, co oznacza, że w domu wykonuje się zadane prace domowe. Na samym początku często są to rozmowy, dopiero potem ćwiczenia, które mają zredukować strach w sytuacjach intymnych.

Kogo wybrać lekarz – seksuolog czy psychoterapeuta seksuolog?

Prawdą jest, że lekarz seksuolog i psychoterapeuta seksuolog się uzupełniają. Psychoterapeuta w czasie pierwszych konsultacji może zaproponować konsultację u lekarza,  z kolei lekarz seksuolog w razie potrzeby skieruje na konsultację lub psychoterapię, by zweryfikować możliwe podłoże psychiczne przeżywanych trudności.

Wizyta u lekarza – seksuologa ma na celu przyjrzenie się przede wszystkim biologicznym czynnikom, wpływającym na zgłaszany problem, choć zakres jego usług może być szerszy w zależności od posiadanych przez niego dodatkowych kompetencji. Lekarz może na przykład zaproponować badanie fizykalne, leczenie farmakologiczne lub pokierować na dalszą diagnostykę

Psychoterapeuta seksuolog  koncentruje się w głównej mierze na emocjonalnych aspektach deklarowanych trudności – przyglądając się im w kontekście naszych przeżyć, doświadczeń, relacji. Bardzo często przyczyna problemów doświadczanych w sferze seksualnej, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, leży nie w ciele, a w psychice – m.in. w sposobie przeżywania własnej seksualności, trudnych emocjach towarzyszących zbliżeniu z drugą osobą lub w postawach względem seksualności wyniesionych z domu.

Innym częstym źródłem niektórych zaburzeń takich jak na przykład niepełny wzwód lub jego brak jest przyzwyczajenie się do konkretnego rodzaju bodźca, zbytnie poleganie na masturbacji. Również w przypadku przedwczesnego wytrysku problem może być warunkowany lub wspierany przez funkcjonowanie psychologiczne. W tej sytuacji praca z psychoterapeutą jest szczególnie wskazana. Istnieją bowiem  problemy natury seksuologicznej mające swe źródła w zaburzeniach lękowych lub depresyjnych. W związku z tym nierzadko trudności seksualne są tylko “objawem” innych problemów.

Reasumując- psychoterapeuta seksuolog podejmuje pracę terapeutyczną nad psychogennymi aspektami przeżywanych trudności, a lekarz seksuolog jest odpowiedzialny za aspekty biologiczne.

Kiedy wizyta u seksuologa pomoże?

seksuolog Katowice
seksuolog Katowice

Pamiętajmy, że sfera seksualna jest bardzo ważną częścią życia, przekładającą się na całokształt naszego funkcjonowania. Seksualność jest nieodłączną częścią ludzkiego życia i chociaż z jednej strony ma wymiar fizyczny, to jest znacznie bardziej złożonym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na silny związek seksualności z psychiką, jej wpływ na relacje międzyludzkie i fakt, że znajduje ona odzwierciedlenie w przestrzeni społeczno-kulturowej. Warto więc o nią zadbać.

Wizyta u seksuologa może przynieść wymierne korzyści zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Na konsultację warto się udać, gdy brakuje nam wiedzy na konkretny temat związany z seksualnością i chcemy zasięgnąć informacji z pewnego źródła. Może to dotyczyć obaw związanych z pierwszym współżyciem, kwestii bezpiecznej antykoncepcji, kompleksów fizycznych, nietypowych upodobań seksualnych czy wątpliwości związanych z tożsamością płciową lub tożsamością seksualną.

Seksualność nie powinna być powodem do wstydu . Gabinet seksuologa jest miejscem w którym razem ze specjalistą można przyjrzeć się swoim wątpliwością, problemom i znaleźć rozwiązanie.  Jeśli więc zmagasz się z jakimkolwiek problemem dotyczącym sfery seksualnej zapraszamy na konsultację z naszym  seksuologiem.

Seksuolog Katowice. Konsultacja seksuologiczna.