DLA KOGO PSYCHOTERAPIA

W pierwszym odruchu chciałoby się powiedzieć – psychoterapia jest dla każdego, ponieważ każdy z nas ma w sobie obszary którym warto się przyjrzeć i które warto rozwijać. Dobrze jest również zatrzymać się i poświęcić czas na poznanie siebie samego. Psychoterapia nie musi oznaczać pracy nad bardzo trudnymi „zaburzeniami”, w tym znaczeniu jest bliska rozwojowi osobistemu.

Z drugiej strony wiele osób zgłaszających się na terapię wcale nie jest na nią gotowa. To, że ktoś zgłasza się po pomoc wcale nie oznacza że jej chce. Niejeden pacjent szuka czegoś zupełnie innego. Oczekuje, że terapeuta w jakiś cudowny sposób „załatwi” za niego trudne sprawy bez jego aktywnego udziału. Bardziej oczekują, że psychoterapia pomoże im zmienić otaczające warunki niż samego siebie.

Z tego punktu widzenia psychoterapia nie jest dla każdego – do psychoterapii trzeba dojrzeć.

Warto skorzystać z psychoterapii kiedy czujemy, że doświadczane przez nas trudności życiowe w jakiś sposób nas przerastają. Kiedy pojawia się długotrwałe poczucie odrzucenia, osamotnienia, smutku, chcemy zmienić otaczającą rzeczywistość, boimy się że wiele problemów, które przeżywamy, ma źródło w naszej psychice. Warto się temu przyjrzeć i zrozumieć swój wewnętrzny świat przy pomocy specjalisty, a przez to zapanować nad własnym życiem.

DLA KOGO PSYCHOTERAPIA:

Wraz z psychoterapeutą można pracować nad bardzo różnymi problemami i doświadczeniami:


PSYCHOTERAPIA - Pierwszy krok

Pierwszy krok:

Jeżeli czujesz, że chciałbyś coś zrobić ze swoim życiem ale nie jesteś jeszcze pewien czy psychoterapia jest dla Ciebie skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci informacji dotyczących terapii, postaramy się odpowiedzieć na twoje pytania. Możesz się z nami skontaktować za pomocą telefonu lub drogą mailową.


Pierwsze spotkanie

Umówienie się na pierwszą sesję nie musi oznaczać kontynuacji naszych spotkań. Ważnym elementem na pierwszej sesji jest zastanowienie się jaki rodzaj pomocy będzie dla Ciebie, dla Was najbardziej optymalny. Może się okazać, że korzystniej będzie skontaktować się z innym specjalistą (terapeuta pracujący w innym nurcie, lekarz jakiejś specjalizacji), w tej sytuacji postaramy się pomóc w znalezieniu odpowiedniej formy terapii a w miarę możliwości zaproponujemy kontakt z konkretnymi osobami.

Jeżeli uznamy, że ta forma pracy jest dla Ciebie, ustalimy częstotliwość sesji i postaramy się nazwać wspólnie problem z którym przychodzisz. Pierwsze 3 – 4 spotkania to spotkania diagnostyczne, niejako wprowadzające do właściwej terapii, uściślają się wtedy cele nad którymi pracujemy.

Pamiętaj, że pierwsza sesja, tak jak każda następna jest objęta całkowita zasadą poufności. Tajemnicą objęte jest nie tylko to, co jest tematem i treścią spotkania, ale również Twoja tożsamość, czy sam fakt spotkania/uczestnictwa w terapii.

Na pierwszej sesji uzgadniamy również wszystkie kwestie formalne dotyczące sesji terapeutycznych. Zależy nam aby decyzja o podjęciu lub rezygnacji z terapii była decyzją opartą na rzetelnych informacjach.


Kolejne sesje

Jeżeli uznasz, że ta forma pracy jest dla Ciebie rozpoczynamy regularne sesje terapeutyczne. Najczęściej spotkania odbywają się raz w tygodniu w gabinecie psychoterapeutycznym. Zdarzaja się jednak, że zalecana jest intensywniejsza praca, wtedy spotykamy się 2 razy w tygodniu, są też sytuacje, lub takie okresy w terapii kiedy spotykamy się raz na 2 lub nawet 3 tygodnie.

Psychoterapia - Kolejne sesje

Zakończenie terapii

Nie można z góry określić długości czasu terapii. Istnieją różne problemy i sytuacje życiowe. Skuteczna psychoterapia nie jest jednak krótką formą pomocy, jest ona oparta na procesie terapeutycznym który rozwija się i zmienia w czasie. O zakończeniu terapii rozmawiamy na kilku sesjach poprzedzających ostatnie spotkanie tak abyś mógł się do tego przygotować. Zawsze istnieje też możliwość powrotu.

Po ukończeniu 18 roku życia osoba na terapię zgłasza się samodzielnie.