PODCAST „PSYCHO-LOGICZNE” ROZMOWY
Podcast „Psycho-logiczne” rozmowy to nasz kolejny projekt na drodze do propagowania zdrowia psychicznego. Wydaje się, że wiele już napisano i powiedziano w tej kwestii, ale my uważamy, że nadal jeszcze dużo jest do zrobienia. Stąd m.in wziął się pomysł na uruchomienie podcastu. Liczymy, że „konsumowania” tych właśnie treści przez słuchanie i formę, którą proponujemy, znajdzie swoich odbiorców.
Ze względu na to, że oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami, to ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.
W związku z tym, że nadal tak wiele powstrzymuje nas przed podjęciem psychoterapii, w naszym podcaście będziemy przyglądać się różnym wyobrażeniom, mitom, przekonaniom na jej temat. Przede wszystkim zależy nam, żeby dotrzeć do wszystkich osób, które mają wątpliwości i pytania związane z tym tematem. W efekcie czego poszukują odpowiedzi i odpowiedniej dawki wiedzy.

KIM SĄ PROWADZĄCY NASZ PODCAST?
Kasia Bilnik-Barańska – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.
dr Daniel Melerowicz – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.
Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach. To właśnie tutaj prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami i/lub małżeństwami pracujemy w układzie dwa na dwa ( tzw. diada).
Z pewnością m.in ze względu na to, czym się zajmujemy, często rozmawiamy o naszej pracy związanej i związanymi z nią zagadnieniami psychologicznymi. Po to, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę ludzką, a tym samym oferować jak najlepsze wsparcie naszym pacjentom, dzielimy się ze sobą swoimi doświadczeniami terapeutycznymi. Dlatego też zdecydowaliśmy, że chcemy, żeby nasze refleksje i przemyślenia dotarły także do innych osób. Ponieważ wierzymy, że dla niektórych będą pomocne np. w trakcie procesu decyzyjnego o podjęciu psychoterapii.
Cały czas się uczymy i dodatkowo w naszym ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach. Ponieważ ważny jest dla nas nieustający rozwój, prawidłowe zrozumienie i prowadzenie procesu psychoterapii.
JAKIE TEMATY BĘDZIEMY PORUSZAĆ W NASZYM PODCAŚCIE?
Nasze wspólne rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią. Dlatego właśnie chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany przede wszystkim ze zdrowiem psychicznym, psychologią, psychoterapią, rozwojem osobistym itp.
Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z psychoterapią. Podczas gdy wiele się mówi o tym, że warto skorzystać z usług psychoterapeuty, niewiele wyjaśnia się czym ten proces jest. Naszą misją jest ten stan rzeczy zmienić.
Zależy nam, żeby rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co warto zwracać uwagę.
DO KOGO KIERUJEMY NASZ PODCAST?
Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz pracujących z innymi ludźmi, ale również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty. Niewątpliwie podczas naszych rozmów przybliżymy blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać oraz omawiać różne nurty w terapii.
Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich. Z pewnością w naszym podcaście dotkniemy takich tematów jak: dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować. Konkludując- będzie konkret 🙂
Reasumując, jeśli temat psychoterapii jest dla Ciebie w jakikolwiek sposób bliski lub ważny, to zapraszamy do posłuchania naszego podcastu.
Krótko mówiąc na pewno będziemy starali się w sposób prosty i przystępny odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.
Jeśli słuchasz naszego podcastu, podoba Ci się to, co robimy i chcesz nas wesprzeć, to dla nas cudowna wiadomość 🙂 Bo to właśnie dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli się rozwijać, nagrywać jeszcze więcej, a tym samym dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi – a to zawsze było naszym celem 🙂 Zapraszamy na nasz profil na platformę Patronite 👇
Syndrom poniedziałku dopada w niedzielę. A przecież niedziela to dzień weekendu, z kolei weekendy lubimy i na nie czekamy, bo większości osób kojarzą się z wolnym czasem i wypoczynkiem. To jak to właściwie jest z tą niedzielą i jak to jest z syndromem poniedziałku. I dlaczego poniedziałek bywa nielubiany? Porozmawiamy również o tym, czym właściwie jest syndrom poniedziałku, jakie są jego objawy i jaką niesie informację dla kogoś stan, który z syndromem poniedziałku jest związany.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” przefiltrujemy przekaz płynący z social mediów. Zastanowimy się nad przyczynami prezentowania w sieci tego jak się żyje, poprawkami tego przekazu oraz konsekwencjami odbioru takiego przekazu. Pochylimy się nad zagadnieniami takimi jak autentyczność i rzeczywistość. Pomyślimy nad tym jak korzystać z social mediów mądrze i tak by nam służyły.
W tym odcinku szkoleniowym, skupimy się na coraz częściej diagnozowanym ADHD u osób dorosłych. Przybliżymy Wam rodzaje ADHD oraz ich charakterystykę. Porozmawiamy o tym, jak ważna jest rzetelna i wnikliwa diagnoza i na czym polega oraz jak objawy ADHD mogą wpływać na funkcjonowanie w trzech ważnych obszarach czyli w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Dostęp do odcinków szkoleniowych mają jedynie nasi Patroni.
Pokolenie Z, I-Gen, czyli po prostu osoby urodzone w latach 1995 – 2012.Badania pokazują, że młodzi ludzie z tego pokolenia, prezentują szereg wspólnych, specyficznych cech, zarówno tych pozytywnych, jak i niekoniecznie. Jakie ono właściwie jest? I dlaczego? Czy sam fakt urodzenia w konkretnym przedziale czasowym determinuje pewne cechy? A może jednak, to my – dorośli przyczyniamy się w dużym stopniu, do ich powstawania? O tym będzie mowa w tym odcinku.
Dzisiaj ruszamy z cyklem odcinków specjalnych Q&A, w których odpowiadamy na Wasze pytania. Piszecie do nas coraz więcej i częściej, z czego bardzo się cieszymy.
A w dzisiejszym odcinku, odpowiadamy na pytanie dotyczące tego jak rozmawiać z bliskimi o śmierci oraz czy można samemu wybrać sobie rodzaj terapii.
Szum morza, rozgwieżdżone niebo, blask ogniska, skąpe stroje, drinki z palemką, letnia atmosfera…To wszystko sprzyja wakacyjnym zauroczeniom. W najnowszym, bardzo wakacyjnym odcinku, porozmawiamy o tym, czym rządzi się wakacyjna miłość, dlaczego letnią porą łatwiej o zauroczenie i z jakiego powodu warto być uważnym na rodzące się uczucie.
Psycho-logiczne w pigułce.Stalking
Kiedy zainteresowanie drugą osobą zaczyna być niebezpieczne? W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych w pigułce” przybliżymy Wam pojęcie stalkingu. Porozmawiamy o tym, jakie cechy nosi ta forma nękania, co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu innych wobec nas, oraz na co być uważnym, żeby samemu stalkerem nie zostać.
Badania mówią, że optymiści są szczęśliwsi, żyją dłużej a ich dobrostan jest wyższy niż osób o negatywnym nastawieniu. Ale czy da się być optymistą bezustannie i tym optymizmem zarażać innych? Kiedy jest to korzystne a w jakim momencie staje się nieautentyczne?
Zastanowimy się kiedy optymizm staje się toksyczny, czy można czuć tylko pozytywne emocje, jak zachowywać się w sytuacji, kiedy bliska nam osoba przeżywa coś trudnego i czy pocieszanie jest najlepszą metodą.
Dzisiejszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” jest szczególny, bo zawiera w sobie zaproszenie i podziękowanie kierowane szczególnie do naszych najmłodszych słuchaczy. Dziękujemy, bo to oni nas zainspirowali do stworzenia specjalnego cyklu podcastu. Będziemy w nim poruszać tematy podsuwane przez naszych młodych słuchaczy, a cykl ten nazwaliśmy „Młodzi Psychologicznie”.W najnowszym odcinku uchylimy rąbka tajemnicy jakie tematy już przygotowaliśmy.
W kolejnym odcinku szkoleniowym „Psycho-logicznych rozmów” kontynuujemy niezwykle ciekawy i obszerny temat zaburzeń osobowości typu narcystycznego.
W pierwszej części mówiliśmy o tym, czym jest narcyzm grubo i cienko-skóry, o charakterystyce pacjentów z tym zaburzeniem osobowości, diagnozie różnicowej i zaburzeniach, które można z narcyzmem pomylić.
W drugiej części zajmiemy się kryteriami diagnostycznymi zaburzeń osobowości typu narcystycznego.
W tym odcinku zastanowimy się kiedy i w jakich okolicznościach psychoterapeuta może zakończyć terapię. Czy są jakieś konkretne zachowania, które mogą spowodować, że terapeuta zdecyduje się na zakończenie spotkań z pacjentem?
Jakie sytuacje w życiu psychoterapeuty mogą prowadzić do zakończenia terapii?
Co znaczy stwierdzenie, że terapeuta dbając o siebie, dba o pacjenta?
Jak powinien zachować się terapeuta, którego uczucia do pacjenta wychodzą poza ramy relacji terapeutycznej?
I jak poinformować o tym pacjenta?
W pierwszym kontakcie może wydawać się czarujący, szarmancki, uroczy i ciekawy. Ale również zawstydzony, wycofany, czujny i zlękniony.Wspólna cecha, to trudność wchodzenia w dobrą, szczerą i opartą na wzajemności relację. Mowa o narcyzmie, który ma dwa oblicza: narcyzm gruboskóry i cieńkoskóry.Zastanowimy się również nad diagnozą różnicową i innymi zaburzeniami, które łatwo z narcyzmem pomylić.To wszystko w pierwszej części podcastu, dotyczącej narcystycznych zaburzeń osobowości.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych w Pigułce” kontynuujemy temat uzależnienia od telefonu i opowiemy trochę o składowych tego uzależnienia, czyli o nomofobii, phubbingu i zjawisku fomo.Kto z nas nie poczuł się zaniepokojony, kiedy zapomniał zabrać smartfona? Czy to już nomofobia? Czyli jedna z najmłodszych fobii naszych czasów…Zastanowimy się gdzie przebiega granica między normą a odstępstwem od niej.
Opowiemy również czym charakteryzuje się phubbing i dlaczego jest zagrożeniem dla relacji społecznych.
W tym odcinku w ekspresowym tempie opowiemy o tym, co naszym zdaniem powinno zaniepokoić w pracy terapeuty. Zastanowimy się czy:
zdjęcie terapeuty w sieci jest ważne, terapeuta może doradzać i komentować wybory swojego Klienta,
może zmieniać daty i godziny sesji
wolno mu flirtować podczas wizyty?
Psychoterapia jest dziedziną, która prężnie się rozwija a ilość osób wykonujących ten zawód stale rośnie. W dzisiejszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” opowiemy jakie naszym zdaniem są plusy bycia psychoterapeutą. Z jakiego powodu warto wybrać ten zawód, dlaczego terapeuta to człowiek, który się nie starzeje i po co mu elastyczność.
Multifunkcyjość nowoczesnych telefonów powoduje, że są bardzo atrakcyjne w użytkowaniu. Jest jest też ciemna strona tej atrakcyjności, która sprzyja powstawaniu uzależnienia od telefonu. Fonoholizm obecnie uznawany jest za chorobę cywilizacyjną i jedno
z najczęstszych uzależnień behawioralnych.
W najnowszym odcinku podcastu „Psycho-logiczne rozmowy” pod lupę weźmiemy aktywność w sieci, jaką jest randkowanie przez internet.
Zastanowimy się skąd bierze się „zła sława” tej formy poznawania się, wyodrębnimy plusy i minusy szukania relacji online, podpowiemy na co zwrócić uwagę przy tworzeniu profilu na portalu randkowym, oraz porozmawiamy o tym, dlaczego szczęściu warto pomagać.
Przed Wami specjalny, urodzinowo – noworoczny odcinek „Psycho-logicznych rozmów”. Jest to odcinek zupełnie wyjątkowy, ponieważ będziemy w nim odpowiadać na zadane przez Was pytania:Jak się poznaliśmy?
Czy praca terapeuty jest męcząca?
Skąd pomysł na nagrywanie podcastu?
Czy na prowadzonych przez nas sesjach jest dużo śmiechu?Zapraszamy do posłuchania.
Dzisiejszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” to kontynuacja odcinka urodzinowego, w którym odpowiadamy na Wasze pytania. Z tej audycji dowiecie się jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne terapeuty, czym kierować się wybierając nurt szkolenia terapeutycznego, co ma wspólnego terapia psychodynamiczna z filozofią oraz jaka jest najważniejsza umiejętność w zawodzie psychoterapeuty.
W najnowszym wydaniu odcinka specjalnego, przedstawimy charakterystykę osobowości paranoidalnej. Opowiemy jakie są cechy tego typu osobowości i jak ją rozpoznać. Zastanowimy się na co terapeuta powinien zwrócić szczególną uwagę w pracy z pacjentem z paranoidalnym zaburzeniem osobowości.
Kolejny odcinek „Psycho-logicznych w pigułce” dotyczy toksycznej męskości. Spróbujemy znaleźć definicję tego pojęcia, zastanowimy się jaki wpływ na młodych mężczyzn ma wychowanie, rozważymy zachowania uznawane za „męskie” lub „niemęskie”, oraz porozmawiamy o tym co robić, by wspomnianej toksyczności się ustrzec.
Wyjątkowa atmosfera, piękna oprawa, smaczne dania, bliskie relacje, radość, spokój i cudowny czas…Czy jednak pośpiech, stres, tłok sklepowych kolejek, niezręczne pytania i niechciane spotkania? A może jedno i drugie? Z czym kojarzą się święta i co zrobić, by pomimo wszystko był to dobry czas? O tym będzie mowa w tym odcinku.
Kojarzy się zwykle dobrze, choć potrafi być dramatyczna. Bez niej nie byłoby wielu dzieł sztuki, filmów czy utworów literackich. Ma swoje święto oraz definicję.
Mowa o miłości. Właśnie tego uczucia dotyczą dzisiejsze „Psycho-logiczne w pigułce.”
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” skupimy się na poprawnej komunikacji. Opowiemy o jej głównych zasadach, o tym dlaczego w przekazie werbalnym ważny jest przekaz pozawerbalny, oraz o tym co zdecydowanie dobrej komunikacji nie sprzyja.
W tym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” przedyskutujemy kwestię relacji między terapeutą a jego klientem. Czy mogą być przyjaciółmi, partnerami albo chociaż się kumplować? Co na to etyka zawodu psychologa? Oraz jakie mogłoby to mieć skutki?
Praca psychologa i terapeuty to między innymi dbałość o higienę psychiczną pacjentów. Ale, żeby ”szewc bez butów nie nie chodził”, terapeuci również potrzebują pracy w tym zakresie. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy dlaczego higiena psychiczna w zawodach pomocowych jest tak ważna, jak o nią dbać i jakie są na to nasze sposoby.
Nagrywanie sesji może budzić lęk i opór, zarówno w terapeucie, jak i u pacjenta. Spróbujemy trochę oswoić ten temat. Porozmawiamy o tym jakie korzyści płynął z superwizji na podstawie nagrań, jak przekazać pacjentowi prośbę o pozwolenie na nagranie oraz dlaczego właściwie u niektórych osób proces ten może wydawać się trudny.
Z odcinka dowiesz się o tym, jaka jest charakterystyka tego rodzaju zaburzeń, jakie są kryteria diagnostyczne, czym różni się zaburzenie osobowości borderline od organizacji osobowości borderline, jaką rolę w terapii tego typu struktury osobowości pełni przeniesienie i przeciwprzeniesienie oraz jakie są przyczyny powstawania borderline.
Pierwszy odcinek nowej serii „Psycho-logicznych rozmów” czyli „Psycho-logiczne w pigułce” powstał na bazie refleksji do której skłonił nas niedawny proces sądowy Amber Heard i Johnego Deepa. Zastanowimy się w nim, czy warto zapraszać ludzi do swojego świata, upubliczniając tak trudne doświadczenie, jakim jest sprawa w sądzie.
W odcinku szkoleniowym dedykowanym Patronom naszego podcastu, przybliżymy temat zaburzeń osobowości.
Opowiemy trochę o tym czym jest osobowość, jakie mogą być zaburzenia osobowości, w jaki sposób je diagnozujemy oraz jakie są ich główne typy.
W najnowszym odcinku „Psycho-logiczne w pigułce” zagłębimy się w zjawisko gaslightningu. Opowiemy czym ono jest, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób sobie radzić z kimś, kto używa tej metody manipulacji. Podamy również przykłady takich zachowań i zwrócimy uwagę na to, co powinno budzić naszą czujność w rozmowie z innymi.
Najnowszy odcinek podcastu „Psycho-logicznych rozmów” to odcinek absolutnie wyjątkowy! Nasz podcast obchodzi swoje drugie urodziny. Dlatego ten odcinek będzie nieco inny niż wszystkie. Dowiecie się z niego m.in jakie były nasze początki, dlaczego nagrywanie podcastu to wymagające zajęcie, jakie szykujemy dla Was kolejne projekty.
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka z serii podcastów szkoleniowych – „Zniekształcenia poznawcze w depresji.” Przyjrzymy się w nim modelowi poznawczemu Becka, rozłożymy na czynniki pierwsze dziesięć błędów w myśleniu, odegramy terapeutyczne scenki i podamy przykład dialogu sokratejskiego. Będzie teoria i praktyka.
To odcinek filmowy, bo przyjrzymy się w nim temu, w jaki sposób zawód psychoterapeuty jest pokazywany w serialu i filmie. Przybliżymy nieco sylwetki różnych filmowych terapeutów, zastanowimy się dlaczego zwykle są to osoby bardzo specyficzne i czemu to służy. Podamy przykłady seriali, które w korektywny sposób pokazują proces terapii.