PODCAST

Podcast psycho-logiczne rozmowy

PODCAST “PSYCHO-LOGICZNE” ROZMOWY

Podcast “Psycho-logiczne” rozmowy to nasz kolejny projekt na drodze do propagowania zdrowia psychicznego. Wydaje się, że wiele już napisano i powiedziano w tej kwestii, ale my uważamy, że nadal jeszcze dużo jest do zrobienia. Stąd m.in wziął się pomysł na uruchomienie podcastu. Liczymy, że “konsumowania” tych właśnie treści przez słuchanie i formę, którą proponujemy, znajdzie swoich odbiorców.

Ze względu na to, że oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami, to ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.

W związku z tym, że nadal tak wiele powstrzymuje nas przed podjęciem psychoterapii, w naszym podcaście będziemy przyglądać się różnym wyobrażeniom, mitom, przekonaniom na jej temat. Przede wszystkim zależy nam, żeby dotrzeć do wszystkich osób, które mają wątpliwości i pytania związane z tym tematem. W efekcie czego poszukują odpowiedzi i odpowiedniej dawki wiedzy.

KIM SĄ PROWADZĄCY NASZ PODCAST?

Kasia Bilnik-Barańska – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.

dr Daniel Melerowicz – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.

Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach. To właśnie tutaj prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami i/lub małżeństwami pracujemy w układzie dwa na dwa ( tzw. diada).

Z pewnością m.in ze względu na to, czym się zajmujemy, często rozmawiamy o naszej pracy związanej i związanymi z nią zagadnieniami psychologicznymi. Po to, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę ludzką, a tym samym oferować jak najlepsze wsparcie naszym pacjentom, dzielimy się ze sobą swoimi doświadczeniami terapeutycznymi. Dlatego też zdecydowaliśmy, że chcemy, żeby nasze refleksje i przemyślenia dotarły także do innych osób. Ponieważ wierzymy, że dla niektórych będą pomocne np. w trakcie procesu decyzyjnego o podjęciu psychoterapii.

Cały czas się uczymy i dodatkowo w naszym ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach. Ponieważ ważny jest dla nas nieustający rozwój, prawidłowe zrozumienie i prowadzenie procesu psychoterapii.

JAKIE TEMATY BĘDZIEMY PORUSZAĆ W NASZYM PODCAŚCIE?

Nasze wspólne rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią. Dlatego właśnie chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany przede wszystkim ze zdrowiem psychicznym, psychologią, psychoterapią, rozwojem osobistym itp.

Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z psychoterapią. Podczas gdy wiele się mówi o tym, że warto skorzystać z usług psychoterapeuty, niewiele wyjaśnia się czym ten proces jest. Naszą misją jest ten stan rzeczy zmienić.

Zależy nam, żeby rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co warto zwracać uwagę.

DO KOGO KIERUJEMY NASZ PODCAST?

Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz pracujących z innymi ludźmi, ale również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty. Niewątpliwie podczas naszych rozmów przybliżymy blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać oraz omawiać różne nurty w terapii.

Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich. Z pewnością w naszym podcaście dotkniemy takich tematów jak: dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować. Konkludując- będzie konkret 🙂

Reasumując, jeśli temat psychoterapii jest dla Ciebie w jakikolwiek sposób bliski lub ważny, to zapraszamy do posłuchania naszego podcastu.

Krótko mówiąc na pewno będziemy starali się w sposób prosty i przystępny odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Terapia trwa.cz.III. ODCINEK NR 13

Terapia trwa.cz.II. ODCINEK NR 12

Terapia trwa.cz.I. ODCINEK NR 11

Trauma zagrożonej ciąży.ODCINEK SPECJALNY

Cel terapeutyczny – jak go ustalać razem z pacjentem.ODCINEK NR 10

ODCINEK NR 9: Co to jest i po co jest diagnoza ? cz. II ODCINEK NR 9

Co to jest i po co jest diagnoza ? cz. I ODCINEK NR 8

Czym jest kontrakt terapeutyczny? cz. II ODCINEK NR 7

Czym jest kontrakt terapeutyczny? cz. I ODCINEK NR 6

Jak wygląda pierwsza wizyta i dlaczego właśnie tak? cz. II ODCINEK NR 5

Koronawirus i co dalej? ODCINEK SPECJALNY

Dylematy psychologa i psychoterapeuty w czasie pandemii.ODCINEK SPECJALNY

Co dzieje się w relacji w czasach izolacji?ODCINEK SPECJALNY

Jak sobie radzić z lękiem w czasie epidemii?ODCINEK SPECJALNY

Jak wygląda pierwsza wizyta i dlaczego właśnie tak? cz.I.ODCINEK NR 4

Z czym do terapii? ODCINEK NR 3

Kim jest psychoterapeuta? ODCINEK NR 2

Czym jest a czym nie jest psychoterapia.ODCINEK NR 1