Psychoterapeuta Katowice

Psycholog Katowice
20 sierpnia 2017
Rozmowa z psychoterapeutą zmienia twój mózg
7 września 2017
Psychoterapeuta Katowice

Psychoterapeuta Katowice

Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA oferuje pomoc psychologa, psychiatry i psychoterapeuty w Katowicach.

 

Często pada pytanie, czym się różni psychoterapeuta od psychologa i psychiatry. Nadal niestety wokół tego tematu panuje dużo zamieszania. Nie do końca wiadomo u kogo szukać pomocy i kto jaką pomoc oferuje. W tym tekście postaramy się przybliżyć nieco sylwetkę psychoterapeuty.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista, który ukończył studia magisterskie lub medyczne oraz dodatkowo profesjonalne (co najmniej 4 letnie) szkolenie psychoterapeutyczne. Najczęściej psychoterapeutów można znaleźć wśród psychologów – ale nie tylko. Doświadczony psychoterapeuta rozumie zasady funkcjonowania psychologicznego człowieka, jednostki chorobowe, zaburzenia psychiczne, mechanizmy obronne.

Psychoterapeuci uczą się podczas szkolenia zasad prowadzenia dialogu terapeutycznego (specyficznej formy rozmowy) oraz prowadzenia uważnej obserwacji zarówno pacjenta jak również siebie w trakcie relacji terapeutycznej. Psychoterapeuci powinni przejść własną terapię aby jak najlepiej poznać siebie oraz odbyć staż kliniczny na oddziale psychiatrycznym lub w innym ośrodku zajmującym się zdrowiem psychicznym. Konieczność przejścia dodatkowego szkolenia jest jedną z cech odróżniających profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną od zwierzania się znajomym.

Praktykujący terapeuci powinni regularnie poddawać swoją pracę superwizji, która jest pewnego rodzaju nadzorem merytorycznym innego, bardziej doświadczonego, psychoterapeuty (superwizora) w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu oferowanych usług.To nie brak kompetencji terapeuty świadczy o poddawaniu się superwizji a chęć ciągłego rozwoju i oferowania jak najlepszej pomocy swoim pacjentom. To tutaj pojawia się przestrzeń do omówienia kwestii budzących wątpliwości terapeuty takich jak: diagnoza pacjenta, relacja terapeutyczna, plan terapii itp. Dzięki temu terapeuta ma też możliwość wyrażenia swoich emocji, które pojawiają się podczas procesu terapii, podzielenia się doświadczeniem-wszystko co o czym nie może rozmawiać poza superwizją ze względu na obowiązująca w tym zawodzie tajemnicą. Superwizowanie swojej pracy świadczy przede wszystkim o dojrzałości psychoterapeuty, gotowości do poddawania ocenie swojej pracy, pokorze, dbaniu o swój warsztat. To wszystko z kolei przyczynia się do efektywności jego pracy.

Psychoterapeuci kształceni są w różnych nurtach (szkołach): psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia behawioralno-poznawcza, psychoterapia systemowa i in., oraz specjalizują się w różnych typach pomocy: psychoterapia grupowa, psychoterapia indywidualna, psychoterapia par i małżeństw, psychoterapia rodzinna, psychoterapia dzieci młodzieży i in.

Zawód psychoterapeuty często wybierają psychologowie, ale też lekarze, pedagodzy i inne osoby mające wykształcenie humanistyczne.

Na czym polega spotkanie z psychoterapeutą?

W głównej mierze polega na rozmowie. Dlatego też niezmiernie ważna jest tu relacja między pacjentem a terapeutą-tylko zaufanie i szczerość mogą zagwarantować bardzo dobre rezultaty. Mimo wszystko jest to zupełnie inna rozmowa niż ta np. z bliskim przyjacielem, kiedy to możemy liczyć na chwilową ulgę. Psychoterapia jest bowiem formą leczenia, która przynosi określone rezultaty pod warunkiem, że pacjent zdecyduje się na współpracę.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty?

Wiele osób decyduje się na pomoc psychoterapeuty w momencie nie może już sobie poradzić z trudnościami i dyskomfortem. Często pojawia się wtedy poczucie beznadziei, osamotnienia, dolegliwości psychosomatyczne i inne niepokojące objawy. Do tego coraz częściej pojawia się myśl,że źródło problemu leży w nas samych.

Do psychoterapeuty warto iść z depresją, zaburzeniami odżywiania, napadami lęku, fobią, obsesyjnymi myślami, przymusem powtarzania określonych czynności, przedłużającą się żałobą, trudnościami w budowaniu zdrowych relacji, ciągłym przeżywaniem tych samych bolesnych wspomnień z przeszłości, z traumą.

Problem, z którym zwracamy się do psychoterapeuty , może być bardzo konkretny, jak na przykład te wymienione wyżej, ale wcale tak być nie musi. Po pomoc możemy sięgnąć także wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie potrafimy realizować swoich pragnień, czujemy silne poczucie winy albo nie jesteśmy w stanie zapanować nad złością. Możemy też czujemy po prostu, że jesteśmy w kryzysie z którym nie umiemy sobie poradzić. Bardzo chcemy coś zmienić, ale własnymi siłami nie potrafimy.

W wielu przypadkach np. przy depresji czy też zaburzeniach odżywiania oprócz psychoterapii potrzebne może być również leczenie farmakologiczne. W związku z tym psychoterapeuta może zaproponować konsultację z psychiatrą-co nie oznacza nic złego. Często wtedy pojawiają się u pacjentów obawy, że mają może do czynienia z chorobą psychiczną. Oznacza to, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Bywa tak, że trzeba podczas terapii trzeba się wspomóc lekami, po to by móc skutecznie nad sobą pracować. Oczywiście są też przypadki, gdzie nie jest to w ogóle konieczne. Możemy też mieć do czynienia z odwrotną sytuacją w której to psychiatra kieruje pacjenta do psychoterapeuty ponieważ stwierdza, że dla dobra terapii potrzebna będzie pomoc psychoterapeuty.

 

Reasumując-psychoterapeuta to specjalista, który pomoże Ci normalnie funkcjonować odzyskując przy tym równowagę psychiczną. 

Psychoterapeuta Katowice

Zajmujemy się leczeniem depresji, nerwic, lęków, zaburzeń osobowości, psychoterapią dla par, psychoterapią rodzinną, psychoterapią indywidualną, psychoterapią grupową...

 

Jeśli szukasz psychoterapeuty w Katowicach lub potrzebujesz pomocy - zapraszamy Cię do naszego Laboratorium psychoterapeutycznego STRUKTURA .

W celu umówienia się na wizytę skontaktuj się z nami