Zacznijmy od tego czym jest doradztwo zawodowe

5 powodów wizyty u psychoterapeuty
30 maja 2019
wojny terapeutyczne
Wojny terapeutyczne.
15 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

doradztwo zawodowe

Czym jest doradztwo zawodowe

Wiele osób nadal nie wie, czego może się spodziewać po takiej usłudze. Postanowiłam więc przybliżyć Wam nieco temat doradztwa zawodowego.

CZYM JEST DORADZTWO ZAWODOWE? Powiedziałabym, że to proces podczas którego, doradca zawodowy pracuje z Klientem nad jego zmianą zawodową. Może mieć wymiar spotkań indywidualnych lub grupowych dających możliwość lepszego poznania siebie; swoich zainteresowań, uzdolnień, mocnych stron, ale również obszarów, nad którymi Klient powinien popracować. Większość osób uważa, że przychodząc do doradcy zawodowego dostanie gotową instrukcję, wskazówkę dotyczącą ich przyszłości zawodowej. Ja obalam ten mit dosyć szybko. Muszę się przyznać, że już w pierwszych minutach spotkania wspominam o tym, że nie mam niestety kryształowej kuli do wróżenia lub magicznej różdżki do zaczarowania rzeczywistości:).Robię to, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania. Do brania odpowiedzialności wrócę na pewno w kolejnych artykułach, bo czuję że to ważny i szerszy temat. Tak czy inaczej efekty tej współpracy zależą od zaangażowania obu stron. Jeśli Klient nie będzie chciał zmiany albo nie będzie na nią zwyczajnie gotowy, nie wydarzy się nic, ponieważ doradca nie ma takiej mocy sprawczej .

ILE TO TRWA? Jednym z pierwszych pytań jakie padają na początku spotkania albo jeszcze podczas rozmowy telefonicznej są: Ile to będzie trwało? Ile spotkań potrzebuję? Jak szybko mogę ustalić moje predyspozycje zawodowe? Itd.

Moja odpowiedź zawsze brzmi tak samo. To zależy od tego nad czym klient chce pracować. W moim odczuciu możemy to tak naprawdę ustalić dopiero podczas pierwszego spotkania albo w dalszej części procesu. Zdarza mi się często, że na poziomie rozmowy telefonicznej Klient deklaruje potrzebę zweryfikowania CV, a podczas pierwszej konsultacji okazuje się, że celem naszej pracy będzie zupełnie coś innego. Do CV może dotrzemy a być może nie będzie to w ogóle konieczne

 

PO CO MI DORADZTWO ZAWODOWE? Czujesz, że to co robisz zawodowo nie sprawia Ci już satysfakcji? Myślisz o zmianie pracy? Zastanawiasz się jak dalej pokierować swoją karierą? Zastanawiasz się w czym tak naprawdę jesteś dobry? Nie jesteś pewien czy pomysł na siebie jest Twoim pomysłem czy to może sugestia otoczenia albo nowy trend rynkowy? Potrzebujesz rozwiać lub potwierdzić swoje wątpliwości odnośnie decyzji dotyczącej dalszego kształcenia lub wyboru ścieżki rozwoju zawodowego? I wiele innych. Mogłabym tu jeszcze długo wymieniać  Doradztwo zawodowe jest właśnie po to, by Klient dzięki spotkaniu z doradcą zawodowym, mógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania odnośnie wykreowania własnej przyszłości zawodowej. Dzięki temu oszczędza czas, pieniądze i energię, które ostatecznie może zainwestować w realizację określonego podczas procesu celu, unikając tym samym wielu frustrujących momentów.

CO MOŻE MI ZAOFEROWAĆ DORADCA? Wiele. Doradca będzie Ci towarzyszył w określeniu celu zawodowego, zaplanowaniu kariery, wyborze szkoły itd. Pomoże Ci zdiagnozować, nazwać, uporządkować Twoje zasoby, umiejętności, mocne strony, predyspozycje zawodowe i osobowościowe. Pokaże możliwości, ustawi drogowskazy, będzie wspierał w rozwoju i poszukiwaniu najlepszej dla Ciebie drogi zawodowej. Dzięki niemu odkryjesz ścieżkę i sposób na to, jakie kroki należy podjąć, aby marzenie o zmianie stało się rzeczywistością. A to co w moim przekonaniu najważniejsze – jeśli tylko tego zechcesz i będziesz gotowy odkryjesz samego siebie - a to dopiero prawdziwa inwestycja w przyszłość.

CZEGO SIĘ DOWIEM PO SPOTKANIACH Z DORADCĄ ZAWODOWYM? Powiedziałabym, że przede wszystkim pogłębisz swoją samoświadomość oczywiście pod warunkiem, że tego zechcesz . Poza tym, o czym wcześniej wspominałam, podczas tej pracy często dotykamy również „fundamentów” – wartości i przekonań, którymi kieruje się w swoim życiu mój Klient. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to weryfikujemy Twoje CV lub list motywacyjny, przeprowadzimy symulację rozmowy kwalifikacyjnej albo popracujemy nad biznesplanem czy strategią dla Twojego biznesu. Cokolwiek nie byłoby tematem naszej pracy, w rezultacie określisz cel i dalszy plan działania będąc do tego przygotowanym. Dzięki temu unikniesz sytuacji w której po raz kolejny ‘strzelasz na ślepo” z nadzieją, że tym razem uda Ci się trafić.

CZY POWINIENEM KORZYSTAĆ Z USŁUG DORADCY ZAWODOWEGO MAJĄC TYLE LAT DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO ALBO NIE MAJĄC DOŚWIADCZENIA W OGÓLE? Nie ma tu żadnego limitu. Przekrój wiekowy moich Klientów jest bardzo szeroki. Żaden rodzaj ani długość doświadczenia nie definiują tego, kto powinien, a kto nie, korzystać z usług doradcy zawodowego. Proces rozwoju zawodowego człowieka obejmuje całe życie, a dodatkowo rzeczywistość w której obecnie żyjemy wymaga od nas nieustającego poszukiwania i dostosowywania się do zmieniających się warunków. Dlatego pomoc doradcy, okazuje się cenna na różnych etapach życia zawodowego.

DLA KOGO JEST DORADZTWO ZAWODOWE? Dla mnie odpowiedź jest prosta. Dla każdego kto chce, aby jego życie zawodowe dawało mu satysfakcję, poczucie sensu i spełnienia a przede wszystkim dla tych, którzy nie chcą swojego życia pozostawić przypadkowi, tylko chcą być "kowalem swojego losu”.

SKORZYSTAĆ, NIE SKORZYSTAĆ? W mojej praktyce niestety nadal dosyć często spotykam się z tym, że najogólniej mówiąc wybór ścieżki kariery czy edukacji jest nieświadomy, żeby nie powiedzieć przypadkowy. W rezultacie często wbrew samemu sobie Klienci realizują plan, który w wielu przypadkach nie jest nawet ich pomysłem, aż do krytycznego momentu. Dopiero wtedy decydują się na zmiany i spotkanie z doradcą. Pytanie brzmi czy warto czekać do takiego momentu? Czy nie lepiej podjąć kluczowe decyzje dotyczące mojej przyszłości zawodowej w oparciu o wiedzę o samym sobie, dostateczną ilość informacji, przygotowany plan…? Na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć sam 

Magdalena Melerowicz - doradca zawodowy, coach, trener, konsultant