Zwolnij – szkoda życia!

Czy są złe emocje ?
9 sierpnia 2017

„Zwolnij – szkoda życia” – hasło to pojawiło się już jakiś czas temu na bilbordach w ramach akcji mającej na celu przekonanie kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Ja chciałbym je przywołać w nieco innym kontekście – w odniesieniu do tak zwanej kariery zawodowej.

Jakiś czas temu przeczytałem książkę Carla Honoré – „Pochwała powolności”. Autor zwraca uwagę, że wszyscy żyjemy zbyt szybko. Czytając książkę często zastanawiałem się czy to o czym pisze Honoré dotyczy również mnie? W jakiś sposób na pewno, ponieważ po zakończeniu lektury miałem jedno postanowienie – potrzebuję urlopu.

Chciałbym się z Wami podzielić kilkoma ciekawymi informacjami  na temat naszego obecnego życia zawodowego. Coraz wyższe tempo naszej pracy jest spowodowane między innymi „inspiracjami” pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie  pracują średnio 350h więcej niż Europejczycy. Świętością jest dla nich wydajność, czyli wyprodukowanie jak najwięcej lub obsłużenie jak największej ilości klientów w jak najkrótszym czasie.

W Wielkiej Brytanii 20% osób pracuje ponad 60h tygodniowo. Dodatkowo mnóstwo osób zabiera pracę do domu, ponieważ są pod tak dużym naciskiem aby wyrobić się w terminie. Większość ludzi wykonujących pracę biurową nie wybiera w danym roku urlopu, ponieważ nie mają na to czasu. W dzisiejszych czasach kiedy prawie każdy posiada telefon komórkowy lub smartfona, laptop lub tablet  jesteśmy w stanie kontynuować pracę również kiedy podróżujemy. Nawet choroba nie powstrzymuje niektórych osób od pracy. W USA 20% ludzi nie bierze wolnego od pracy kiedy choruje. Istnieją pracownicy którzy tak bardzo zatracają się w pracy, że nie mogą przestać nawet kiedy ich to zabija. W Japonii istnieje już specjalne słowo opisujące to zjawisko: karoshi – co oznacza śmierć w wyniku przepracowania.

Na szczęście jest nadzieja! W wielu krajach zaczynają się rozwijać ruchy SLOW LIFE, które promują miedzy innym balans pomiędzy pracą a czasem wolnym, stawiają również na jakość, nie na ilość. We Francji wielu pracowników może rozpocząć weekend już w czwartek o godzinie 15.00. Niemcy z kolei spędzają w pracy średnio 15% mniej czasu niż w latach 80-tych. Wszyscy powinniśmy spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Warto zwrócić uwagę na jedną ciekawą rzecz. Wiele badan wskazuje, że ludziom przychodzą do głowy najlepsze pomysły jkiedy „nie robią nic”.  Albert Einstein słynął z tego, że siedział w swoim biurze na Uniwerytecie w Princeton i patrzył godzinami w okno. Nie można chyba powiedzieć, że nie miał „ciekawych” pomysłów …

 

Daniel Melerowicz - psycholog, psychoterapeuta

zwolnij.szkoda.zycia