PODCAST MAGDA ZAWODOWIEC

podcast doradztwo kariery

Ten podcast jest dla osób, które chcą świadomie zarządzać swoją karierą.
Jestem doradcą zawodowym, trenerem, coachem i coachem zespołowym ICF.
Zajmuję się indywidualnym i grupowym doradztwem zawodowym, projektowaniem kariery. Pracuję z osobami, które nie czują satysfakcji z wykonywanej pracy albo mają świadomość nietrafionych decyzji odnośnie swoich wyborów zawodowych. Chcą zmiany, ale nie mają pojęcia jak tego dokonać. Wtedy wkraczam do akcji i wspólnie pracujemy nam tym, jak odnaleźć się w rzeczywistości Klienta, jakie działania warto albo nawet trzeba podjąć, żeby na nowo przywrócić sens i radość z wykonywanej pracy.


Co prawda nagrałam już jeden odcinek o tym jak oswoić zmianę, ale mam poczucie, że to niewyczerpywalny wątek, więc będę do niego wracać przy każdej możliwe okazji, kiedy poczuje że chcę coś jeszcze w tym temacie dodać. No więc między chęcią a wdrożeniem zmiany jest niemała przepaść. Mówienie o tym, że zamierzamy wcielić tę konkretną zmianę w życie, nie oznacza, że to zrobimy, nawet jeśli warto.

Kminię tę sprawę dzień w dzień, sesja w sesję, więc uzbierało mi się trochę tzw. przemyśleń. Dzisiaj mogę z pełną premedytacją stwierdzić, że jest coś co łączy większość moich klientów – przekonania ograniczające zwane przeze mnie DZIADAM. Bez względu na płeć, wiek, stanowisko -włącznie z prezesem firmy – mają u siebie w bonusie dziada. Zresztą zaryzykuje stwierdzenie, że każdy z nas ma.

Czy choć raz w życiu usłyszałeś  coś w stylu „musisz mieć magistra”, „studiuj póki możesz”, „studia to klucz do lepszej pracy” albo „bez studiów nie zrobisz kariery”? Jeśli słyszysz to po raz pierwszy to myślę, że warto poznać różne perspektywy, żeby odpowiedzieć sobie na jedno zasadniczo ważne pytanie. Skoro już zdecydowałeś, że 3 czy 5 lat swojego życia spędzisz w murach tej czy innej uczelni, to zadaj sobie pytanie – po co?

Dzisiaj opowiem o tym czym jest w rekrutacji metoda Assessment Center. Czego można się spodziewać podczas takiej sesji. Jakie zadania mogą się pojawić. Co warto a czego nie warto robić. Na co warto zwrócić uwagę i no jak się przygotować.

Dzisiaj opowiem co nieco o zjawisku zwanym gig economy (ekonomia współdzielenia) i pokoleniu pracowników zwanych giggersami. Z tego odcinka dowiesz się: kim są giggersi,kto należy do tej grupy, dlaczego giggersi będą zyskiwać na znaczeniu.

Mam nadzieję, że wiesz, że w obecnych czasach coraz częściej pierwszy etap procesów rekrutacyjnych, czyli wybór odpowiednich CV, jest wykonywany za pomocą specjalnego oprogramowania. Z tego odcinka dowiesz się czym jest ATS.

Dzisiaj rzecz będzie o rozmowie rekrutacyjnej, ale trochę z innej perspektywy – z perspektywy mózgu. W tym odcinku opowiem o tym jak nasz mózg reaguje na sytuację stresową, którą może być rozmowa o pracę. Podam Ci też gotowe strategie, które możesz wykorzystać do tego, żeby się lepiej zaprezentować. Zapraszam do posłuchania

Technika Self-Reg powstała z myślą głównie o dzieciach i rodzicach, by umożliwić im pełne miłości relacje. Warto ją jednak poznać nawet jeśli nie jest się rodzicem, bo może doskonale sprawdzić się w dorosłym życiu, pokazując nam odmienną perspektywę patrzenia na siebie, a przede wszystkim na codzienne problemy. 

Wątek sztucznej inteligencji  mam wrażenie wyskakuje dzisiaj już z każdej lodówki. Postanowiłam więc być trendy i podgrzać nieco debatę, dodając oczywiście szczyptę zawodowego kontekstu i swoich przemyśleń w tym temacie.Sztuczna inteligencja (AI) ma już znaczący wpływ na rynek pracy i będzie miała jeszcze większy w przyszłości.

Marzysz o własnym biznesie, ale nie masz pomysłu co chciałbyś robić? Większość osób w takim momencie decyduje się po prostu robić to, co wcześniej, tylko ubiera to w formę prawną. Są tacy, którzy szukają zupełnie nowej drogi. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to mam nadzieję, że w tym odcinku znajdziesz inspiracje.

Ten odcinek będzie kontynuacją poprzedniego. Chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma oczywiście wybranymi narzędziami i metodami, które będą być może dla Ciebie inspiracją i które pokazują nieco inne podejście i perspektywę w kontekście weryfikacji pomysłu na biznes. Dzisiaj opowiem o modelu Lean Canvas. Zapraszam do posłuchania.

Ten odcinek to kontynuacja 2 poprzednich. Dzisiaj opowiem Ci o metodzie Design Thinking. Osobiście bardzo żałuję, że tak późno się o niej dowiedziałam.To była w każdym razie miłość od pierwszego wejrzenia. A potem miłość już tylko kwitła. o co mnie urzekło najbardziej, to to że w tej metodzie człowiek jest w centrum, a nie produkt czy usługa.

W tym odcinku zapraszam Cię do refleksji nad tym czy warto mieć profil na LinkedIn. Mówi się bardzo często o marce pracodawcy a co z marką pracownika?
Bezsprzecznie jednym z elementów dobrej strategii brandingowej jest widoczność w internecie. Oczywiście możesz udawać, że Internetu nie ma, ani nie ma portali społecznościowych i od nich uciekać, ale po co? Jeśli są narzędzia, które mogą przynieść Ci realne korzyści, to dlaczego z nich nie skorzystać?

Zmiana pracy a może nawet zawodu w dojrzałym wieku np. po 50-tce to temat, który rozgrzewa i porusza dziś wielu ludzi. Szczególnie jeśli ktoś ma ugruntowaną pozycję w danej firmie czy zawodzie, a myśli żeby dać sobie drugą zawodową szansę, tzw. wyjściem poza strefę komfortu – a może właśnie poszukiwaniem większego komfortu. Może Ty też należysz do tych osób, ale w głowie pojawia się powracająca myśl to już za późno…Jeśli tak, to zapraszam Cię do posłuchania tego odcinka .

Mam wrażenie, że większość osób, które rozważają tę opcję w pierwszej kolejności myślą o tym, czy ja sobie poradzę. A dużo lepsze pytanie to DLACZEGO i czy właśnie to będzie tabletką na Moje bolączki ?Prawda jest taka, że wcale własny biznes nie jest ani lepszy, ani gorszy od etatu. I na pewno nie jest dla każdego. I bardzo dobrze, bo dzięki temu każdy może robić to, do czego jest stworzony. A jedno jest pewne, jeśli nie zarabiasz, to nie jest biznes tylko HOBBY.

Na zaproszenie założycielki projektu Praktyka Korepetycyjna Trener Ewy Łyszczarz miałam okazję opowiedzieć o tym, czego potrzebuje maturzysta oprócz stosu zadań, podręczników, dodatkowych zajęć…..i wielu, wielu innych. Dlaczego miałby w tym przedmaturalnym szaleństwie współpracować z Doradcą Zawodowym?

Zawód zazwyczaj wybieramy w stosunkowo młodym wieku, nie zawsze w oparciu o solidne podstawy. Z biegiem czasu zmieniają się jednak nie tylko doświadczenie, ale też sytuacja życiowa, zainteresowania – my sami. Zaczynasz myśleć moja praca to nie to albo to już nie to. I co teraz? A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Niestety nadal niewiele osób postrzega rozmowę rekrutacyjną jako dialog równych stron. No bo jak to tak? Nie ma równości w chwili, kiedy ktoś czegoś chce, a druga strona ma pełnię władzy, żeby decydować, czy to dostanie. Czy aby na pewno? Ja osobiście chcę myśleć i wierzyć w to, że to jednak spotkanie dwóch partnerów.

Ten odcinek skierowany jest do rodziców, których pociechy stoją przed dylematem wyboru szkoły czy studiów. Opowiem o tym jakiego rodzaju wsparcia można udzielić swojemu dziecku, żeby podjęło najlepszą z możliwych decyzję.

Decyzja o zmianie zawodowej podjęta albo ktoś podjął ją za Ciebie? No i teraz pojawiają się w głowie różne myśli. I co z tym dalej robić ? Zaczyna się prawdziwy rollercaoster.Jak więc można sobie z tą zmianą zawodową poradzić?

Czy zdarza Ci się pomyśleć, że inni mają o Tobie zbyt dobre zdanie?  Zdarzyło Ci się czuć po osiągnięciu sukcesu, że na to nie zasługujesz ?Jeżeli odpowiadasz twierdząco, być może doświadczasz Syndromu Oszusta 

Jako że ostatnio szturmowała mnie armia licealistów – jeśli tego słuchacie pozdrawiam Was serdecznie to na kanwie tego szturmu postanowiłam nagrać ten odcinek.

W tym odcinku biorę na tapet CV, które nadal spędza sen z powiek wielu kandydatom. W internecie możemy znaleźć lawinę porad na temat tego, jak je napisać. Ba, można to nawet zlecić.

Gościem specjalnym tego odcinka będzie Ewa Łyszczarz – przedsiębiorczyni, coach, szkoleniowiec, biolog…..długo można by tu wymieniać. To będzie prawdziwa inspiracja.

Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii i jakie kompetencje będą najbardziej pożądane? O raporcie „Wizje przyszłości na rynku pracy” przygotowany przez olx praca.

Z mojego doświadczenia wynika, że nadal wiele osób nie wie czym są kompetencje i dlaczego odgrywają kluczową rolę w świadomym budowaniu przyszłości zawodowej.

Moim gościem będzie Natalia Modzelewska-Kopeć. Natalia opowie o tym jak to jest być właścicielką firmy z branży beauty i , czym zajmuje się Brow Master.

W tym odcinku opowiem Wam o IKIGAI i japońskiej filozofii szczęścia, która za tym stoi. Dlaczego warto znać ten model i jak go można wykorzystać ?W mojej opinii to bardzo uniwersalne narzędzie a w swojej prostocie mega skuteczne.
Ten odcinek poświęcony będzie pasji i talentowi. Opowiadam o tym: czym jest talent czym jest pasja, czym różni się jedno od drugiego, dlaczego świadomość własnych talentów i pasji jest tak ważna jak mogę odnaleźć w sobie obie te rzeczy.
Wiele osób nadal nie wie, czego może się spodziewać po takiej usłudze. Co prawda funkcjonują jakieś mgliste wyobrażenia, ale nie do końca wiadomo kim jest ten doradca zawodowy. Postaram się rozwiać wątpliwości.
W tym pilotażowym odcinku rozprawiam się z tym, czym jest a czym nie doradztwo zawodowe, oczywiście w moim wykonaniu:)